Mam dotację, i co dalej?

Udało się Tobie pozyskać środki z dofinansowania? Świetnie! Teraz możesz naprawdę rozwinąć skrzydła a Twój biznes stanie się rzeczywistością. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, związanych z wydawaniem pieniędzy. Jak się do tego zabrać?

Ważny jest biznesplan

Często zdarza się tak, że trzeba wszystko finansować z własnej kieszeni, i dopiero później, po rozliczeniu, można otrzymać zwrot wydanych pieniędzy

Autor zdjęcia: FuFuWolf

Przede wszystkim musisz się trzymać biznesplanu. Możesz zakupić za środki unijne wyłącznie to, co w nim opisałeś. Pamiętaj, ze osoby decydujące o tym czy przyznać tobie te pieniądze czy nie, zwróciły też uwagę na to, co chcesz zakupić za przekazane pieniądze. To również podlegało ocenie we wniosku.

Pamiętaj zatem o tym, i rób zakupy z głową. Często zdarza się tak, że trzeba wszystko finansować z własnej kieszeni, i dopiero później, po rozliczeniu, można otrzymać zwrot wydanych pieniędzy.

Jeżeli nie masz znajomości prawa, nie masz czasu dopilnować wszystkiego tak, by było zgodne z umową, zatrudnij firmę, która proponuje rozliczanie projektów unijnych.

Możesz poprosić o pomoc pracownika nie tylko wtedy, kiedy dopiero rozpoczynasz swoją działalność i finansowanie zakupów ze zdobytych środków. Taka firma pomoże tobie również w sytuacji, gdy już rozpocząłeś finansowanie, a nie ogarniasz wszystkich tych faktur i zapisów prawnych.

Lepiej już na początku skorzystać z pomocy osoby, która zna wszystkie kruczki prawne, niż próbować na własną rękę ogarnąć wszystko, o czym nie ma się pojęcia.

Co to jest wydatek kwalifikowalny

Należy znać wszystkie zasady kwalifikowalności, aby w przyszłości odpowiednio się rozliczyć z otrzymanej dotacji. Czym charakteryzują się wydatki kwalifikowalne?

  • przede wszystkim muszą one bezpośrednio dotyczyć samego budżetu i muszą mieć jakiś związany z nim cel
  • koszt opisany w wydatkach kwalifikowalnych nie może być zawyżony
  • wydatki te musiały również zostać faktycznie poniesione ? zatem przedsiębiorca powinien wydać na nie taką ilość pieniędzy, jaka została opisana, ani mniej, ani więcej
  • wszystkie koszta w wydatkach kwalifikowanych powinny również zostać odpowiednio udokumentowane ? najczęściej na podstawie faktury